Údolím řeky Doubravy

Údolím řeky Doubravy

Tento výlet jsme s Láďou plánovali už na Silvestra, ale protože jsem byla nemocná, vydal se tam tehdy sám. A byl nadšen!

Na internetu jsem našla, že je to jedno z deseti nejkrásnějších míst v České republice na zimní výlet, kvůli ledopádům na řece Doubravě. Máme moc rádi zimní procházky a prostě jsme to chtěli vidět. Od Silvestra už nebylo takové počasí, ve kterém by stálo za to, údolí navštívit, tak jsme to už téměř vzdali.

WP_20160327_15_43_35_Pro   WP_20160327_16_11_23_Pro   WP_20160327_15_52_10_Pro

Štěstí se na nás usmálo až o velikonočním víkendu, kdy už sice nebyly mrazy, abychom mohli vidět ledopády, ale bylo nádherně slunečné počasí. Což je pro výlet dobré vždy.

Svůj výlet jsme začali v obci Bílek (u Chotěboře) u místní restaurace, kde jsme nechali auto. Rozhodli jsme se vyjít po červené značce podél řeky Doubravy. V těchto místech je řeka ještě malá a klidná a teprve s postupující trasou se stává mohutnější, s množstvím kamenů a několika vodopády (v zimě to jsou právě ty ledopády). V okolí řeky je spousta skal a ve slunečním světle to tam vypadá fakt nádherně. Ani nás nepřekvapilo, že jsme cestou potkávali docela dost turistů, někteří z nich byli cizinci. Až se nabízela myšlenka, že v údolí je více lidí než obyvatel v přilehlé obci.

Na trase je spousta fotogenických míst, což hojně využívali fotografové. Já se svým foťákem v mobilu jsem si připadala poněkud primitivně.

Další rozcestník je tři kilometry od místa, ze kterého jsme vyšli a tady jsme se rozhodli jít dál po zelené, což znamenalo vyjít po schodech na strmou skálu, na níž jsou pozůstatky hradu Sokolov. Cestou mě napadlo, že tam bych kdysi opravdu nechtěla žít a tuhle skálu pravidelně zdolávat.

WP_20160327_16_22_36_Pro   WP_20160327_16_14_19_Pro (1)   WP_20160327_15_52_31_Pro

Zpáteční cesta už má jen dva kilometry a vede přes les a louku. Díky slunečnému počasí bylo krásně i tam, ale jinak byla tato část trasy mnohem méně zajímavá než ta první.

Po výletě jsme si zajeli do Chotěboře, kde jsme si dali dobrou kávu v kavárně v Panském domě na náměstí.

Nevím, jak působí výlety v přírodě na vás, ale mě vždy nabijí pozitivní energií a mám pak velkou chuť něco tvořit. Možná, když člověk vnímá krásu kolem sebe a je jí naplněn, potřebuje něco z toho zachytit a předat. Proto asi lidé fotí a malují. Nejen kvůli dokumentaci toho, kde byli, ale aby si mohli znovu vybavit pocity, které měli tehdy, když fotku nebo obraz tvořili.

Pokud tedy hledáte inspiraci na rodinný nebo samostatný výlet, rozhodně vám můžu doporučit trasu údolím Doubravy. A pokud by vám bylo pět kilometrů málo, můžete si výlet prodloužit až do Chotěboře, což je tam a zpět o deset kilometrů navíc.

A nezapomeňte pořizovat obrázky!

Karin

 

 

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře