Zahrada Fantazie – jak o ni pečovat?

Tvůrčí období je krásné a užijte si ho, ale…

Jste zrovna v tvůrčím období a máte tolik nápadů, že je ani nestíháte zpracovat? Jste v euforii a ani vás nenapadne, že by to mohlo někdy skončit? Pokud to tak je, nacházíte se krásném období celého procesu tvoření. Ale právě tady na nás může čekat „bod zlomu“. Možná se blížíte k hranici vyčerpání. Proč to tak je?

… nevyčerpejte si všechno

Vaše nápady a inspirace by se daly přirovnat k zahrádce plné zeleniny. Když jí máme hojnost, možná ani necítíme potřebu ji nějak opečovávat a starat se o to, kolik jí ještě máme a jestli je vaše zahrádka v dobrém stavu. Sklízíme a jíme a jednoho dne zjistíme, že zahrádka je zaplevelená a zůstává v ní jen pár neduživých mrkviček. Zásoby byly vyčerpány a my musíme začít znovu. Pokud chcete svou zahrádku nápadů udržovat v dobré kondici…

Nezapomínejte na pravidelnou péči a doplňování

Pravidelná péče je důležitá v každém oboru, ale co se týče umění a inspirace, může se nám někdy stát, nejvíce právě v tvůrčím období, že se věnujeme svým dílům a tvoření a jsme jako posedlí, abychom vytvořili něco dalšího. Nápady na nás útočí a my tomu podléháme. Pečujme tedy o své zahrádky s nápady a doplňujme zásoby. Jak můžete pečovat o svou zahrádku?

1b

Zvolte správnou strategii.

Je několik věcí, které tvůrcům fungují a nebudu tady uvádět všechny, ale podívejme se alespoň na některé.

Hýbejte se

Možná si teď říkáte, že jsem se přesunula do sportovního odvětví, ale ještě prosím neodcházejte. Jste tady správně! Všimli jste si, že lidé, kteří chtějí uvolnit proud svých myšlenek, při přemýšlení či mluvení přecházejí po místnosti? Proč to dělají? Je to proto, že při pohybu se vám rozproudí krev a ta zásobuje váš mozek kyslíkem. Proto se vám bude lépe přemýšlet, když se budete věnovat pohybu. Z vlastní zkušenosti vím, že když jdu na procházku do přírody, vracím se často s elánem a inspirací na další tvoření.

Nechte se inspirovat druhými

Stává se vám, že při prohlížení uměleckých děl jiných autorů, máte najednou pocit, že byste mohli vytvořit něco podobného, ale jinak? V hlavě se vám začnou rozjíždět varianty vašeho vlastního díla, jako byste použili základ od někoho jiného, ale zbytek už je celý váš? I slavní umělci se inspirovali u svých kolegů. Zajděte si na výstavu nebo si prohlédněte fotografie uměleckých děl a nechte se unášet. Netlačte na pilu a jen si prohlížejte. Nebojte se, vaše umělecká duše vás určitě nenechá dlouho v klidu.

2

Plňte svou mysl představami

Jazykem umění je představa a symbolika. Při tvoření čerpáme ze svých zkušeností a vybíráme z nich představy, které v nás něco zanechaly. Využíváme všechny své smysly, abychom vytvořili něco tajemného. Tajemno je to, co váš mozek potřebuje. Až budete tedy chtít plnit svůj mozek představami, nezabývejte se tím, co byste měli dělat, ale tím, co vám přináší radost. Myslete na zábavu. Nepodnikejte duchovně povznášející akce, nečtěte nudné texty. Věnujte se tomu, co vás zajímá. Pokud vás něco zaujalo, prozkoumejte to. Myslete na záhady a vymýšlejte si příběhy. Dbejte spíše na svůj smysl pro tajemno než na to, že byste se měli něco naučit. Tajemno může být velmi prosté. Například prozkoumejte místo, kde jste nikdy nebyli, jeďte domů jinou cestou než obvykle, ochutnejte nové jídlo… však vy na něco přijdete.

Nečekejte a konejte. Ale ať je to jednoduché a rutinní

Někdy, zvláště po výjimečně úspěšném tvůrčím období, čekáme, až přijde něco podobného. Čekáme na to silné nutkání a inspiraci, ale nic z toho se nedostavuje. Laťka byla nastavena příliš vysoko a jen obtížně jí teď budete znovu dosahovat. Jak z toho ven?

V minulosti se mi často stávalo, že jsem tvůrčí náladu neměla celé měsíce. Už jsem si myslela, že je nadobro pryč a všechno to náčiní budu muset vyhodit. Když se nadšení po čase vrátilo, nechtěla jsem to už dál zažívat a přemýšlela jsem, co s tím. Vyzkoušela jsem jednoduchou fintu, jak ošálit svůj mozek, aby zase začal tvořit. Ptáte se, co to je?

Je to opravdu jednoduché. Nečekala jsem až se mi bude chtít. Začala jsem prostě kreslit. Ne nic složitého, žádné realistické portréty ani obrazy se spoustou detailů. Vzala jsem si papír a kreslila jednoduché obrázky. Skvělé jsou k tomu účelu „relaxační kresby“, kdy kreslíte jednoduché obrazce, které se opakují, střídají se vybarvené a nevybarvené plochy a vy u toho relaxujete. Myslím si, že jsou účinné proto, že u nich relaxujete a váš mozek se u toho cítí dobře a spokojeně. Opakujte tento proces vícekrát a uvidíte, že mozek si bude chtít příjemné pocity zopakovat a vzpomene si, že přece dokázal i něco jiného. Nápady se začnou postupně vracet a vy začnete zase tvořit.

Scházejte se o samotě se svým uměleckým dítětem

Ano, máte ho v sobě. Je to vaše dítě a pokud chcete, aby bylo šťastné a tvůrčí, měli byste o něho pečovat. Představte si, že je to dítě z rozvrácené rodiny, které žije s přísným rodičem (váš vrchní kritik) a vy s ním máte trávit o samotě hodinu nebo dvě týdně. Chcete mu umožnit, aby zažívalo něco, co mu dělá radost a je na první pohled nerozumné a zbytečné. Můžete jít spolu na procházku do přírody, do kina na film, který ho bude bavit, jeďte na výlet za neznámými pohledy a zvuky, podívejte se do vám neznámé historické památky, poslechněte si jinou hudbu než obvykle, sami si doma zatančete. Vše, co je mimo to, co je pro vás známé a bezpečné, ve vás probouzí nové dojmy a pocity. Ty jsou právě výživou pro vaše umělecké dítě. Všechno mu to dopřejte a uvidíte, jak dobře poroste a bude vám dělat radost.

3

Buďte v kontaktu s dalšími umělci

To, že se stýkáte se stejně zaměřenými lidmi, je pro vás velkým přínosem a není to žádná novinka. Vzpomeňte na umělecké skupiny z historie. V některých městech jsou celé umělecké čtvrti. Ty byly umělci vyhledávány právě kvůli setkáním a inspiraci. I vy máte dnes možnost být v kontaktu s dalšími umělci a nemusíte se kvůli tomu nikam stěhovat. Internet propojuje celý svět, tak toho využijte a přidejte se do umělecké skupiny (např.na Facebooku), která je vám blízká. Zapojujte se svými komentáři k příspěvkům uživatelů a přidávejte také své vlastní příspěvky. Můžete se připojit k naší komunitě na Facebooku, okomentovat něco z toho, co vás zaujalo nebo k čemu máte co říct nebo přidat vlastní příspěvek, o kterém chcete mluvit.

Využijte možnosti osobních setkání

Dbejte také na to, abyste měli skutečné vztahy s ostatními tvůrci. Můžete se vzájemně podpořit ve svém úsilí a třeba se naučíte i nějaký nový postup. Z toho mám osobně vždy velkou radost a nabíjí mě to. Po setkání s lektory v mých uměleckých kurzech se vždy cítím povzbuzena a mám pocit, že chci hned něco sama vytvořit. Využijte i této možnosti a seznamte se s námi a dalšími lidmi, kteří navštěvují naše kurzy. Udělejte tím radost svému uměleckému dítěti a díky tomu získejte novou inspiraci a tvůrčí přátele.

Radost z tvorby a hojnost nápadů přeje

Karin

P.S. Pokud se vám článek líbil a rady v něm uvedené vám připadají praktické, sdílejte ho prosím se svými přáteli, aby si ho mohli přečíst také. Děkuji 🙂

 

 

 

 

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře