Chceš, aby tvé obrazy doslova zazářily? Zkus si pohrát s kontrasty pomocí doplňkových (komplementárních) barev. Ty se v barevném kruhu nacházejí naproti sobě a při vzájemném přiložení vynikne jejich sytost a živost. Když je umístíš vedle sebe, vznikne silný vizuální efekt, který přitahuje pozornost diváka. Takové kontrasty jsou ideální například pro akcenty nebo dominantní prvky v kompozici. O jaké kombinace se jedná?
Když se snažíš zesvětlit barvu, většinou sáhneš nejprve po bílé. Zesvětlení barvy neznamená jen přidat bílou. Ta sice odstín zesvětlí, ale často ho zmatní a utlumí jeho živost. U akvarelu je proto vhodnější barvu ředit vodou, případně použít světlejší odstín dané barvy.
Podobně je to i s černou. Vypadá to jednoduše: chci tmavější barvu, tak přidám černou. Jenže výsledek bývá zakalený a mrtvý. Mnohem lepší je ztmavit barvu vhodným doplňkovým odstínem, např. tmavou modrou, červenou či fialovou podle potřeby.
Jako příklad uvedu zelenou barvu. Zelená se skládá ze žluté a modré. Když chceš zelenou zesvětlit, přidáš více žluté, pro ztmavení přidáš více modré. Stejné je to i u ostatních sekundárních barev.
Míchání barev je jako kouzelnický trik s barvami na tvé paletě. Když znáš principy kontrastu a víš, kdy se vyhnout bílé a černé, můžeš vytvářet harmonické i dynamické malby, které osloví oko i duši.
Chceš si to vyzkoušet v praxi a naučit se míchat barvy? Podívej se na termíny mých kurzů a rezervuj si místo. Barvy už čekají!