Dědictví po mém dědečkovi

Vzpomínám si na jedno odpoledne, když mi bylo asi devět let. Byla jsem na návštěvě u prarodičů, povídala jsem si v kuchyni s babičkou a ona mě pak poslala do patra, abych tam něco odnesla dědečkovi.

Vyšla jsem po točitých kamenných schodech, otevřela jsem dveře do pokoje a ohromilo mě, že dědeček stojí u malířského stojanu, na kterém bylo plátno zabírající téměř celou stěnu. Vybavuju si, že na obraze byly  skály, rozbouřené moře a poletující racci.

Věděla jsem, že dědeček občas maluje, ale to bylo dříve a vždycky to byly spíš menší obrázky se zvířaty. Přesto nemůžu říct, že by se malování věnoval soustavně, jako bych čekala. Někdy si říkám, co ho to napadlo, malovat tak velký obraz. Když se nad tím zamyslím, myslím, že byl jeho poslední.

moře2

 

Proč se lidé nevěnují tvorbě?

Dnes je mnohem více příležitostí pro ty, kdo chtějí začít s tvorbou. V případě, že jste se to nenaučili v ZUŠ nebo na uměleckých školách, můžete navštívit nějaký kurz nebo se učit podle videí na internetu. V praxi se však setkávám s tím, že přes tyto možnosti mnozí lidé netvoří, přestože je to k tvorbě přirozeně přitahuje. Často říkají:

  • nemám na to čas
  • tohle není pro mě
  • já nejsem žádný umělec
  • podporuju v tvorbě své děti
  • je to hezké, ale zbytečné
  • mám obě ruce levé

Možná si něco z toho říkáte taky. Možná máte pocit, že je dobře, že máte tento postoj. Je to velká škoda, pokud to tak je, protože

tvorba může způsobit hodně dobrého ve Vašem životě.

Nevytvořte si tedy nějaké dogma z toho, proč se tvorbě nevěnujete. Dovolte si kdykoli tento svůj postoj změnit. Nebo ještě lépe, rozhodněte se ho zlepšit už teď 🙂

Co dobrého přinese tvorba do Vašeho života?

  • Váš život bude bohatší
  • zjistíte, že času máte dostatek i když tvoříte
  • své děti můžete v tvorbě podpořit mnohem lépe, pokud i Vy sami tvoříte
  • budete rozvíjet tvůrčí část svého mozku a budete mít více tvůrčích nápadů i v jiných oblastech života
  • tvorba je určitou formou meditace
  • je to relaxace pro Vaši psychiku
  • budete mít radost a dobrý pocit, že vytvoříte něco krásného

Pro někoho však může být zdánlivě nepřekonatelným problémem nedostatek talentu. Vím, že toto slovo se stalo pro některé téměř modlou nebo zaklínadlem.

Prozradím Vám dvě tajemství dobrých obrazů:

  1. řemeslná zručnost – ta se učí právě na školách a kurzech. Naučíte se malovat to, co vidíte tak, aby bylo poznat, co to je.
  2. myšlenka – to je ta tajemná ingredience, která povýšila umělce nad zručného řemeslníka. Váš obraz něco vyjadřuje, nutí diváka přemýšlet, předává nějaké poselství.

Pokud dodáte obě ingredience, Vaše obrazy budou dobré. Možná se teď cítíte ještě více nejistě než předtím, ale nezoufejte – obojí se dá zvládnout.

umění

 

Čím můžete začít?

Začněte tím, že si zvýšíte své tvůrčí sebevědomí. Jak to udělat, si můžete přečíst v eBooku zdarma „Objevte v sobě tvůrce v 10 krocích“. Když budete uplatňovat jednotlivé kroky, pocítíte touhu začít tvořit. A to je asi ten nejlepší důvod proč s tím začít.

Můj dědeček jistě malým tvůrčím sebevědomím netrpěl, protože se stále pouštěl do nových projektů a neúnavně svými díly obdarovával všechny okolo 🙂 Stále se snažil v tvorbě zlepšovat a nám dětem pak připadalo přirozené, že to tak lidé dělají. Je to, jak se říká: nejvíce vás osloví příklad druhých lidí.

Dnes už si s ním nemůžu promluvit a ukázat mu moje obrazy ani mu říct, na čem zrovna pracuju. Ale můžu předávat svou lásku k tvorbě svým dětem i dalším lidem.

A Vy můžete taky.

 

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře