Jak jsme nastartovali ateliér aneb trocha novinek z Dnů otevřených dveří

Je 2. září 2017, 8:30h, je zataženo a poprchává. Ještě minulý týden bylo krásné letní počasí, ale dnes už je jasné, že léto je nenávratně pryč. Za půl hodiny začínají dny otevřených dveří, které jsme připravovaly dva měsíce, a čekáme na první zájemce o ukázkové lekce zdarma. Naše nervozita stoupá a zdá se nemožné, že už je to opravdu tady.

Dřeli jsme do noci, připravovali program, ladili web, zajišťovali pomůcky a hlavně dávali do pořádku ateliér. To byl tedy oříšek. Teď stojíme ve dveřích a s lehkým úsměvem vítáme první zájemce. Jen tak, jakoby nic.

A už přicházejí. Jsou to tři ženy a nejistě vcházejí do ateliéru. Přivítáme se a jdeme na to.

Malování s příběhem

Pro tuhle lekci jsme vybraly obraz Andyho Warhola – Marilyn Monroe ve stylu Popart. Přiznávám, že ze začátku to vypadalo trochu divoce, ale nakonec na nás z pláten začaly vykukovat hned tři Marilynky… no paráda. A ten příběh? Ten jsme musely trošku zkrátit, protože na ukázku všeho jsme měly jen tři hodiny.

Tvůrčí psaní

Po obědě si další zájemkyně oťukaly dvouhodinovku Tvůrčího psaní, přesněji řečeno Myšlenkový plán, který měl za cíl ujasnit si hlavní osnovu příběhu.

Od kresby k malbě

To zní jako popis cesty a vlastně je to docela výstižné, protože se s námi můžete vydat na cestu různých výtvarných technik. Prostě z každé ochutnáte a vyberete si tu, která vám bude chutnat nejvíce. Ukázková lekce byla o kresbě uhlem, ale bylo možné si vyzkoušet i malbu.

A mezitím…

…kutnohoráci dostali do schránek svůj Kutnohorský zpravodaj, kde byl náš inzerát a na další ukázkové lekce jsme si musely vypůjčit židle, aby zájemci mohli u kreslení a malování sedět. Někdo dokonce seděl u psacího stolu lektorky. Něco takového už náš ateliér asi nezažije. A to je dobře, protože na našich kurzech nebude více než šest lidí…no, v případě nouze osm. Chceme přece nějakou kvalitu výuky, ne?

Kreslení pravou mozkovou hemisférou

Neděle začala lekcí z kurzu Kreslení pravou mozkovou hemisférou. Bylo trochu náročné vytrhnout jedno cvičení z jinak sladěného a uceleného víkendového kurzu. Nakonec jsme si vyzkoušeli kreslení ruky podle skutečnosti. Udělali jsme si ukázku PŘED a PO a bylo zajímavé sledovat, jak jsou lidé překvapeni tím, co dokázali nakreslit.

Mandaly

Po obědě bylo relaxační tvoření mandaly, na které přišly i maminky s dětmi a udělaly si společné tvůrčí odpoledne.

Pouliční kreslíř

Neděle večer patřila kurzu Pouliční kreslíř, který má zájemce naučit skicovat městská zákoutí. Je to skvělá dovednost, pokud někdo rád cestuje a chce si nakreslit nějaká zajímavá místa, netrávit tím hodiny a přitom zachytit náladu místa. Ukázková lekce proběhla v ateliéru a každý si mohl vyzkoušet skicování zátiší, což je jedna z prvních lekcí.

Malování akvarelem

Poslední ukázka na dnech otevřených dveří byla Malování akvarelem. Vyzkoušely jsme si míchání barev, zabrousily jsme na téma jaké barvy použít, a vrhly se na malování obrázku. Ženy si vybraly docela náročný obrázek louky s vlčími máky, který malovaly technikou „do mokrého“. Postupným zasycháním se všem podařilo dosáhnout iluze prostoru.

Všechno jednou končí

Ženy odcházejí, já uklízím ateliér – unavená, ale šťastná, že jsme prožili tak zajímavý víkend nabitý tvorbou a setkáním se zajímavými lidmi. Tvorba je uspokojující kdykoli. Můžete tvořit sami doma, venku a je to velice relaxační činnost. Když ale tvoříte s dalšími lidmi, je to o něčem jiném. Začnete sdílet. Sdílet svůj prožitek z toho, co zrovna děláte, jak řešíte konkrétní situaci v obraze, jak jste nešikovní, jste ujišťováni ostatními, že vám to jde skvěle a naopak oni, že jsou nešikovní… prostě je to jiné.

Někdy si říkám, jestli bych doma byla schopna věnovat tolik času malování, jako když jsem na kurzu. Tam totiž nemůžu nikam odbíhat, nedávám prát prádlo, nevařím oběd, nemusím řešit školní problémy svých dětí. Jen maluji a soustředím se na sebe a na obraz. Taky dostávám rady, jak nejlépe udělat to či ono, když nevím, jak dál.

A jak to máte vy? Taky rádi tvoříte? Pokud ano, možná se potkáme na společném tvoření 🙂

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře