Jak na akvarelové pastelky?

Jak kreslit akvarelovými pastelkami

V době, kdy jsem začínala více malovat, jsem zkoušela různé výtvarné techniky. Chtěla jsem malovat akvarelem, ale pořád jsem nemohla dosáhnout výrazného odstínu. Nebo namalovat detaily, abych měla realistický obrázek a nešlo to. Bylo to k vzteku. Ano, když jsem začínala s akvarelem, nedařilo se vše tak, jak jsem si představovala. Mým obrázkům stále něco chybělo. Prostě to nebylo ono. A pak jsem objevila akvarelové pastelky.

Koupila jsem si jen pár barviček a pustila se do díla. To bylo jiné malování. Vytvářela jsem strukturu peří, listů, učila se vytvářet objem předmětů. Trvalo to déle, ale byla jsem spokojená. Postupně jsem se naučila používat i akvarel a dnes už pastelky používám jen občas. Chcete si akvarelové pastelky vyzkoušet taky?

Proč jsou akvarelové pastelky jiné než ostatní pastelky?

Rozdíl je v tom, že ty akvarelové jsou měkčí a proto se dají rozmývat vodou. Na kreslení akvarelovými pastelkami používáme akvarelový papír, protože snese více vody než běžná čtvrtka. Voda po namočení čtvrtky nechává na povrchu nevzhledné žmolky a vytvářejí se mapy s výrazným ohraničením. Na rozmývání barev můžeme použít klasický štětec s měkkým vlasem nebo štětec plnitelný vodou.

Pastelky používáme různými způsoby:

1.Nakreslíme barevnou plochu a lehce navlhčíme vodou. Barvy se zvýrazní a zůstanou na svém místě.

2.Nakreslíme barevnou plochu a přidáme více vody na rozmytí barev. Dosáhneme efektu akvarelových barev, které můžeme volně přemisťovat na papíru.

3.Kreslíme do mokrého podkladu a zůstane nám výrazná linie barvy. I tu ale můžeme rozmýt, pokud chceme.

4.Mokrým štětcem nabíráme barvu přímo z pastelky a nanášíme ji na papír.

Postup malování:

1.Začínáme světlými tóny a nejdříve vytváříme celé plochy. Jak kreslit akvarelovými pastelkami

2.Barvy v pastelkách můžeme rovnou vrstvit a až poté navlhčit vodou. Pokud nejsme spokojeni s výsledkem, necháme zaschnout a postup opakujeme.

Jak kreslit akvarelovými pastelkami

3.Takových vrstev můžeme vytvořit více. Pokaždé, když papír namočíme, vsáknou se barvy do papíru a povrch papíru je stále drsný, neuzavírá se jako u klasických pastelek.

Jak kreslit akvarelovými pastelkami

Postupně vytváříme strukturu povrchu – žilkování, rýhování, šupiny, peří. U struktur už papír jen lehce navlhčujeme, aby se barvy nepřesunuly jinam než chceme.

Jak kreslit akvarelovými pastelkami

V končené fázi můžeme pastelky nechat i nerozmyté, pokud chceme nechat jemné a ostré hrany – vlasy, řasy…

Díky akvarelovým pastelkám se postupně naučíte pracovat s vodou a můžete vyzkoušet i akvarelové barvy. Nechci ale pastelky degradovat jen na mezistupeň mezi kresbou a malbou. Jsou skvělé na cesty, kdy vám bude stačit trocha vody na malování a nemusíte jí použít tolik jako na akvarel. Akvarelové pastelky mají svůj charakteristický půvab a obrázky, které s nimi namalujete budou vypadat trochu jinak než klasický akvarel. Věřím, že si je oblíbíte 🙂

Jak kreslit akvarelovými pastelkami

Na kurzu kreslení akvarelovými pastelkami se učíme:

  • míchat a rozmývat barvy
  • vytvářet barevné plochy
  • kreslit jednoduché tvary a stínovat je
  • vytvořit objem
  • kreslit vlastní obrázky

Tipy na nákup pomůcek:

Akvarelové pastelky Bruynzeel – Sakura – ZDE

Akvarelové pastelky Mondeluz (Koh-i-noor) – ZDE

Akvarelový papír Canson – ZDE nebo ZDE

Štětec plnitelný vodou – ZDE nebo ZDE

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře