Kresba nosu v 5 krocích

Zkoušeli jste už nakreslit portrét podle fotky? A jak to dopadlo? Byli jste se svým obrázkem spokojeni, chtělo by to jen malinko vylepšit nebo to byla úplná katastrofa? Ať už to dopadlo jakkoli, zkusme dnes zapracovat na jedné části portrétu a to na nose. Víte, jak ho nakreslit, aby vypadal skutečně? Nebo vám připadá, že ať děláte, co děláte, vypadá nos na vašem obrázku jako:

  • chobot (případně jako nos princezny z pohádky Tři veteráni)

ch

  • rypáček (nebo elektrická zásuvka)

ryp

  • kalhotky?

kalh

Pokud je odpověď ANO, nevyhazujte hned tužky, ale přečtěte si nejdříve tento článek. Na kurzech kreslení často slýchám právě tyhle vaše stížnosti, a proto jsem se rozhodla sepsat pár tipů, jak nos nakreslit. Uvidíte, že vám to s nimi půjde mnohem lépe. Tak pojďme na to!

Kreslete to, co vidíte

Na kurzu realistické kresby se dozvíte, že máte kreslit jen to, co vidíte a ne to, co si myslíte, že máte vidět. Přesto je kreslení některých částí obličeje pro někoho pořád překážkou. Vezměte si k ruce fotku portrétu a pozorně si nos prohlédněte. Prostudujte si, kde vidíte ostrou linku, kde neostrou a kde jsou jen stíny. Toto zjištění je pro správné nakreslení skutečnosti důležité.

Intenzita stínů

Pro určování intenzity stínů použijeme stupnici 0 až 10. Pokud je nejtmavší místo na obrázku 10 a bílá 0, jakou intenzitu mají ostatní stíny? Platí zásada, že tmavá místa jsou v hloubce, a čím je barva světlejší, tím jsou více vystouplé. Sytějšího stínu dosáhnete vrstvením jemných stínů a ne zvýšením tlaku na tužku. Na to si dávejte pozor a do obrázků neryjte. Zkoušeli jste to někdy gumovat? Brrr…

5 kroků ke skutečnému nosu

1. ostré linie – všimněte si, že jediné ostré linie na nose jsou nosní dírky. Začneme tím, že si odměříme (pomocí špejle nebo papíru), kde jsou nosní dírky umístěny a body si přeneseme na papír. Sledujte tvar a směr linií a přesně je zkopírujte. Pokud neumíte tvar okopírovat, můžete si ho několikrát obtáhnout přímo na fotce. Tvar si dostanete do paměti ruky a lépe se vám překreslí. Zkuste to!

1

2. nosní dírky – máte základní linku nosních dírek, ale většinou to nejsou jen linky, které jejich vzhled utvářejí. Všimněte si jejich tvaru. Je to kapka, trojúhelník nebo úplně jiný tvar? Ostrou   linku si ztmavte podle skutečnosti a tužkou č.4 začněte stínovat směrem ke spodním okrajům nosní dírky. Tam bývají většinou neostré, proto volíme stínování a ne pouze nakreslení ohraničeného tvaru a jeho vybarvení.

2

3. neostré linie – ohraničuje „bambulku“ nosu. Můžete si ji lehce naznačit linkou, ale pak ji spíše vytvarujte stínováním. Intenzita barvy v záhybu bude 8 až 9 a směrem k nosní dírce bude klesat až do 0. To stejné uděláme pod nosem, kde se spojují nosní dírky. Je tam něco jako miska, která je dole nejtmavší a směrem nahoru zesvětluje.

4. stíny – hřbet nosu zepředu netvarujeme pomocí linek, ale stínováním (s použitím linek to bude zase chobot 😉 ) Začněte jemným přítlakem tužky (č.4 a výše) ve směru od vrcholu hřbetu nosu směrem k tvářím. Stínování má být   do ztracena. Prostředek nosu je nejvýše, proto ho nestínujte vůbec a začněte až v místě, kde se nos svažuje směrem k tvářím. Všimněte, si jak stíny okolo nosu navazují na obočí a vnitřní koutky očí a taky jak se spojuje se stíny pod očima (tam jen lehce).

3

5. doladění – prohlédněte si svůj výtvor a sjednoťte celý nos. Pokud vám vznikají ostré hrany tam, kde nejsou, navažte je na okolí překrytím pomocí lehkého stínování.

4

Relaxujte tvorbou

Nic nejde najednou a tak si taky budete muset nacvičit, kde stínovat a jak silně. Není to úplně snadné, ale taky to není nemožné. Uvolněte se a při kreslení relaxujte. Při kreslení si obrázek různě natáčejte, aby se vám dobře kreslilo.

Všimli jste si, že pohyby rukou v nějakém směru vám jdou snadno a přirozeně a jiné jsou trhané a přerušované? Pozorujte se a snažte se, aby pro vás bylo přirozené a příjemné. V takovém stavu budou vaše kresby krásnější a uvolněnější.

Vyzkoušejte si nakreslit různé druhy nosu a udělejte si svou vlastní galerii nosů. Někdo má na zdi parohy, vy tam můžete mít nosy 🙂

10_noses_new

zdroj: Pinterest

Intenzivní trénink

Přáli byste si umět kreslit cokoli vás napadne? Může se to zdát jako běh na dlouhou trať, ale není to tak. Za dva dny se můžete naučit kreslit a pak už budete jen zdokonalovat své schopnosti. S uměním kreslit je to podobné jako s řízením auta. Naučíte se jednotlivé úkony a pak jen ladíte jejich propojování. Časem zjistíte, že se nemusíte tak pekelně soustředit a jde to všechno snadněji. Pojďme s tím něco udělat! Přihlaste se na kurz kreslení a naučte se kreslit tak, že vám budou vaši známí závidět.

 

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře