Milujete kávu? Malujte kávou!

espresso

Malovat kávou? Co je to za nesmysl? Kávu mám ráda, to ano, ale proč bych s ní měla malovat?

Objevila jsem tuto techniku při prohlížení příspěvků v jedné z výtvarných skupin na Facebooku. Nechápala jsem, proč někdo používá na malování kávu, když máme tolik různých druhů barev. Nicméně obrázek mě zaujal a já si řekla, že to vyzkouším taky. Nebude to nic těžkého… Na internetu jsem si vyhledala něco o této technice a pak jsem se pustila do malování.

Na malování jsem si připravila:

 • instantní kávu (raději NEpoužívejte variantu Crema, protože ta dělá na papíře bublinky)
 • horkou vodu
 • malý hrneček
 • kelímek s čistou vodou
 • štětce na akvarel
 • papírovou čtvrtku A4
 • tužku

Do malého hrnečku jsem dala dvě lžičky kávy a zalila malým množstvím vody. Tu jsem pak nechala vychladnout. Mezitím jsem si připravila cappuccino, na kterém jsem si pochutnávala při malování.

Vyzkoušela jsem tři různé techniky:

 1. Malování mokrým do mokrého, jako při klasickém akvarelu.                         WP_20160306_15_57_11_Pro  WP_20160306_16_00_51_Pro  WP_20160306_16_05_55_Pro  WP_20160306_16_37_36_Pro      Obrázek jsem si lehce načrtla tužkou a pak jsem postupně namáčela jednotlivé plochy vodou. Začala jsem oblohou. Po namočení vodou jsem nabrala kávu a rovnoměrně ji roztírala po namočené ploše. Když jsem měla hotovo, udělala jsem to samé se skálou na pobřeží a skalami v dálce. Když mi plochy trochu zaschly, vybarvila jsem ještě moře. Pak jsem dala celý obrázek zasychat. Po zaschnutí vypadal obrázek jako zeď napadená vlhkostí a hnilobou. No, tohle si nikam věšet nebudu.
 2. Malování na suchý papír                                                                             WP_20160308_16_40_40_Pro  WP_20160308_16_46_27_Pro    Rozhodla jsem se pro namalování hrníčku s kávou. Opět jsem načrtla tužkou a pak jemně vybarvovala kávou. U světlejších ploch jsem štětec nejdříve namočila trochu do vody a pak do kávy, abych intenzitu barvy zředila a u tmavších ploch jsem naopak použila vyždímaný štětec přímo do hrnečku s kávou. Na prvním obrázku je použita pouze káva, na druhém jsem lehce použila hnědou akvarelovou pastelku na kontury a stínování. Byla to jen rychlovka, ale už to vypadá mnohem lépe.
 3. Malování kávou a solí                                                                                  WP_20160308_16_39_08_Pro                                                                        Tato technika se používá i při malování akvarelem, proto jsem ji chtěla vyzkoušet i na kávu. Opět jsem celý papír namočila vodou a pak jsem vodorovnými tahy potírala papír kávou. Některá místa jsem natírala vícekrát, dokud neměla barva požadovanou intenzitu. Ještě mokrou barvu jsem posolila a nechala zaschnout do druhého dne. Po zaschnutí jsem sůl setřela rukou. Takto vytvořená struktura se dá použít jako podklad pro další malování nebo tuto techniku použijte lokálně jako součást obrazu (např.zem okolo stromu, mech, spadané listí…).

Kávou můžete malovat i portréty a jiné zajímavé obrázky, tak se nechte inspirovat.

          

Myslím si, že malování kávou je přitažlivé, protože káva v nás vyvolává pocit pohody a my se pak u malování cítíme také pohodově.

Nabízí se srovnání malování kávou a akvarelem, protože v obou případech malujete barevnou vodou. Káva však z tohoto srovnání vychází jako mnohem neposednější médium (a to jsem si myslela, že akvarel už je hodně neposedný), protože při zasychání tvoří skvrny a nereaguje přesně tak, jak bychom chtěli. Akvarel je v tomto ohledu více spolehlivý, nedělá tak velké skvrny a nezanechává tolik pigmentu na okrajích skvrn jako káva (viz technika 1). Pokud budete zkoušet techniku 2, jistě dosáhnete mnohem lepších výsledků, ale těžko budete dosahovat velké intenzity odstínů. Samozřejmě můžete udělat kávu hustší a pak bude i barva sytější.

Tím se dostáváme i k finanční otázce. Malování kávou se může zdát jako levná varianta akvarelových barev, protože ty můžete pořídit dost draho. V porovnání životnosti akvarelových barev, které můžete používat v podstatě i několik let, se vám může káva v konečném důsledku dost prodražit. Chcete-li tedy malovat kávou, bude to pro vás pravděpodobně spíše srdeční záležitost než otázka peněz.

Vyzkoušíte také malování kávou?

Karin

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Objevte v sobě tvůrce v 10 krocích

  Získejte ZDARMA eBook, díky kterému si zvýšíte tvůrčí sebevědomí a objevíte v sobě skrytý umělecký potenciál. Tvůrcem se můžete stát i Vy.