Teorie barev – 1. část

Napadlo vás někdy proč se vám některý obraz líbí víc než jiný? Čím to je? Je to zvoleným motivem, kompozicí v obraze nebo řemeslnou zručností malíře?

To vše může více či méně platit, je tady ale ještě jedna okolnost, která stojí za úvahu. Všimli jste si, jaké barvy malíř použil? Čím se řídil při výběru barev? Zkopíroval skutečnost, jak je nebo si vybral své oblíbené?

Claude Monet, Imprese – kombinace modré a oranžové

U zkušeného malíře můžeme očekávat cílený výběr barev pro co možná nejpůsobivější výsledek.

Jak mezi sebou barvy fungují?

Máme tři základní (primární) barvy – žlutá, červená a modrá. Různými variantami barev a jejich kombinacemi dosáhneme různých výsledků.

Tři základní barvy jako vrcholy trojúhelníku

Udělejte si skvrnu každou ze základních barev do vrcholů trojúhelníku (viz obrázek). Nechte si dostatek místa na sekundární (smíchané) barvy.

Barevný kruh – primární a sekundární barvy

Mezi dvě sousední barvy udělejte další skvrnu z obou a pigmenty smíchejte. Jaké barvy vám vznikly? Jsou to: oranžová, fialová a zelená? Toto jsou sekundární a také doplňkové barvy. Proč doplňkové? Protože se na obraze vzájemně doplňují, aby výsledek ladil oku. Říká se jim také komplementární barvy. Uff, tolik názvů 😊

Vzorník – míchání primární a sekundární barvy

Teď si uděláme další pokus. Vedle na papír si udělejte skvrnu ze základní barvy a kousek od ní barvy doplňkové. Pak mezi nimi uděláme něco jako lávku, kde si budu barvy míchat. Výsledek vypadá trochu jako činka. Smíchanou barvu si nabírám a vedle si dělám malý vzorník barev. Uprostřed bude barva úplně smíchaná 50/50. Čím více se blížíte k základní barvě bude více a více obsahovat základní barvu. A opačně zase dosáhnete sytého odstínu doplňkové barvy (viz obrázek).

Vyzkoušejte si to se všemi třemi variantami barev: žlutá x fialová, červená x zelená, modrá x oranžová. Tyto odstíny smíchané ze základní a sekundární barvy se jmenují terciální. Už to trochu dává smysl, co říkáte?

K čemu je dobré to vědět?

Zjistíte, že si můžete namalovat celý (a jakýkoli) obraz s použitím tří základních barev. Můžete malovat obraz třeba jen v lomených odstínech (primární x sekundární) barev. S použitím modré a oranžové si můžete namalovat krásné zátiší, krajinu nebo i portrét. Zkusíte to?

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře