Teorie barev – 2.část

Představte si sami sebe, jak stojíte u malířského stojanu a snažíte se co nejpřesněji vystihnout odstín, který je na předloze. Vidíte meruňkovou, khaki a slonovou kost. Je to k vzteku. Jak tyhle barvy namíchám? Už to zkouším popáté a mám akorát spoustu nepoužitelných směsí barev. Je zvláštní, že mi ze všeho vyjde nakonec tmavě šedivá.

Procvičte si míchání barev

Abyste se procvičili v míchání barev, zkuste si namalovat jednoduchý obrázek třemi základními barvami. Můžete použít akvarelové barvy, se kterými vám půjde malování raz dva.

Namalovala jsem jako příklad obrázek s použitím komplementárních barev – žlutá a fialová. Fialovou si můžete namíchat z kraplakuultramarínové modři a komplementární bude citronově žlutá.

Zátiší komplementárními barvami – fialová, žlutá, odstíny hnědé

Citrony namalujete nesmíchaným odstínem žluté a do výraznějších míst použijete trochu kraplaku případně si do nejtmavších stínů smícháte fialovou a žlutou – vznikne studená hnědá.

Na cibuli jsem použila všechny tři barvy a přidala jsem více kraplaku, aby cibule získala teplejší odstín. Do stínů pod předměty jsem použila opět všechny tři barvy s převládající modrou.

Vytvořte si barevnou škálu

Zkuste si takto pohrát a vytvořte si celou škálu tónů. Můžete si ke každému napsat i složení a poměr použitých barev, abyste si je uměli znovu namíchat. Stejným způsobem si může namalovat obrázky s hlavními barevnými tóny: červená x zelená, modrá x oranžová.

Barevná škála pro zátiší

Proč míchat barvy?

Proč se takto namáhat, když si téměř každý odstín můžete koupit už hotový?

  1. Kupovat si každý odstín je finančně dost náročné.
  2. Časem se v množství barev ztratíte a nebudete vědět, co použít.
  3. Odstíny, které si namícháte z barev, které jsou v obraze použity, působí lépe a více spolu ladí. Prostě budete vnímat, že je ve všech tónech něco, co je propojuje a obraz bude působit harmonickým dojmem.
  4. Časem budete schopni rozpoznat, jak je který odstín namíchaný a uvidíte i jemné podtóny, které jsou v něm obsaženy.

Pojďte si to vyzkoušet taky a pošlete mi fotku výsledku svého snažení. Těším se na vaše reakce 😊

Pokud vás míchání barev zajímá, můžete se mnohem více dozvědět na kurzu, který je celý věnovaný barvám – ZDE.

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře