Malovat kávou? Co je to za nesmysl? Kávu mám ráda, to ano, ale proč bych s ní měla malovat?
Objevila jsem tuto techniku při prohlížení příspěvků v jedné z výtvarných skupin na Facebooku. Nechápala jsem, proč někdo používá na malování kávu, když máme tolik různých druhů barev. Nicméně obrázek mě zaujal a já si řekla, že to vyzkouším taky. Nebude to nic těžkého… Na internetu jsem si vyhledala něco o této technice a pak jsem se pustila do malování.
Na malování jsem si připravila:
Do malého hrnečku jsem dala dvě lžičky kávy a zalila malým množstvím vody. Tu jsem pak nechala vychladnout. Mezitím jsem si připravila cappuccino, na kterém jsem si pochutnávala při malování.
Vyzkoušela jsem tři různé techniky:
Kávou můžete malovat i portréty a jiné zajímavé obrázky, tak se nechte inspirovat.
Myslím si, že malování kávou je přitažlivé, protože káva v nás vyvolává pocit pohody a my se pak u malování cítíme také pohodově.
Nabízí se srovnání malování kávou a akvarelem, protože v obou případech malujete barevnou vodou. Káva však z tohoto srovnání vychází jako mnohem neposednější médium (a to jsem si myslela, že akvarel už je hodně neposedný), protože při zasychání tvoří skvrny a nereaguje přesně tak, jak bychom chtěli. Akvarel je v tomto ohledu více spolehlivý, nedělá tak velké skvrny a nezanechává tolik pigmentu na okrajích skvrn jako káva (viz technika 1). Pokud budete zkoušet techniku 2, jistě dosáhnete mnohem lepších výsledků, ale těžko budete dosahovat velké intenzity odstínů. Samozřejmě můžete udělat kávu hustší a pak bude i barva sytější.
Tím se dostáváme i k finanční otázce. Malování kávou se může zdát jako levná varianta akvarelových barev, protože ty můžete pořídit dost draho. V porovnání životnosti akvarelových barev, které můžete používat v podstatě i několik let, se vám může káva v konečném důsledku dost prodražit. Chcete-li tedy malovat kávou, bude to pro vás pravděpodobně spíše srdeční záležitost než otázka peněz.
Vyzkoušíte také malování kávou?
Karin