Napadlo vás někdy proč se vám některý obraz líbí víc než jiný? Čím to je? Je to zvoleným motivem, kompozicí v obraze nebo řemeslnou zručností malíře?
To vše může více či méně platit, je tady ale ještě jedna okolnost, která stojí za úvahu. Všimli jste si, jaké barvy malíř použil? Čím se řídil při výběru barev? Zkopíroval skutečnost, jak je nebo si vybral své oblíbené?
U zkušeného malíře můžeme očekávat cílený výběr barev pro co možná nejpůsobivější výsledek.
Máme tři základní (primární) barvy – žlutá, červená a modrá. Různými variantami barev a jejich kombinacemi dosáhneme různých výsledků.
Udělejte si skvrnu každou ze základních barev do vrcholů trojúhelníku (viz obrázek). Nechte si dostatek místa na sekundární (smíchané) barvy.
Mezi dvě sousední barvy udělejte další skvrnu z obou a pigmenty smíchejte. Jaké barvy vám vznikly? Jsou to: oranžová, fialová a zelená? Toto jsou sekundární a také doplňkové barvy. Proč doplňkové? Protože se na obraze vzájemně doplňují, aby výsledek ladil oku. Říká se jim také komplementární barvy. Uff, tolik názvů 😊
Teď si uděláme další pokus. Vedle na papír si udělejte skvrnu ze základní barvy a kousek od ní barvy doplňkové. Pak mezi nimi uděláme něco jako lávku, kde si budu barvy míchat. Výsledek vypadá trochu jako činka. Smíchanou barvu si nabírám a vedle si dělám malý vzorník barev. Uprostřed bude barva úplně smíchaná 50/50. Čím více se blížíte k základní barvě bude více a více obsahovat základní barvu. A opačně zase dosáhnete sytého odstínu doplňkové barvy (viz obrázek).
Vyzkoušejte si to se všemi třemi variantami barev: žlutá x fialová, červená x zelená, modrá x oranžová. Tyto odstíny smíchané ze základní a sekundární barvy se jmenují terciální. Už to trochu dává smysl, co říkáte?
Zjistíte, že si můžete namalovat celý (a jakýkoli) obraz s použitím tří základních barev. Můžete malovat obraz třeba jen v lomených odstínech (primární x sekundární) barev. S použitím modré a oranžové si můžete namalovat krásné zátiší, krajinu nebo i portrét. Zkusíte to?