Umíte správně vidět skutečnost?

Když říkáme: „Musím se přesvědčit na vlastní oči.“, myslíme tím, že chceme vědět, jak je to doopravdy. Toto slovní rčení však má trhliny. Možná si myslíte, že když nepotřebujete brýle, vidíte dobře a na své oči se můžete spolehnout. Co když to tak ale není? Můžete s tím něco udělat?

Vědecky dokázáno

Podle pokusů na dobrovolnících vědci dokázali, že náš mozek nám často při vidění pomáhá a realitu si dotváří podle toho, co předpokládá, že bychom měli vidět. Vytváří tak optické iluze něčeho, co doopravdy neexistuje.

různá ostrost obrazu

Například jeden z testů byl založen na tom, že pozorovatelé měli sledovat dva obrázky vedle sebe. Jeden byl rozostřený a druhý ostrý. Lidé měli dát signál, když si mysleli, že jsou oba obrázky stejně ostré. Lidé, ale dávali signál mnohem dříve, než se ostrost obrázků vyrovnala. Vědci to vysvětlují tím, že mozek už dopředu vizualizoval stav, který předpokládal, že nastane, ale ve skutečnosti ještě nenastal. Sami pozorovatelé si ale byli jisti, že klikali ve správném okamžiku, a že tedy viděli správně.

Doloženo zkušenostmi

Toto zjištění není zase až taková novinka a často se se zkresleným viděním setkávám i na kurzech kreslení. Lidé samozřejmě vidí, co je na obrázku a jsou schopni to poznat, ale problém nastává, když mají skutečnost překreslit na papír. A problém není v jejich motorických schopnostech. Je to právě věta: „…ale já nevím, jak to nakreslit.“, která ukazuje, že jsme klamáni našim mozkem.

ruka ve zdeformované pozici

Uvedu příklad: Když budete chtít nakreslit svou ruku ve zdeformované pozici, v nakreslení vám nebude bránit to, že neumíte držet tužku a neumíte nakreslit čáru. Bude vám bránit vaše přesvědčení, že prsty mají určitou délku, ale když ji přenesete na papír, ruka bude vypadat divně.

Kreslete to, co vidíte

Na kurzech se učíme, že musíme kreslit vše přesně tak, jak to vidíme, i když to mozek vyhodnotí jako nesmysl (malíček přece neměří 2 cm). Jenže co když v pozici, ze které se na ruku díváte, váš ukazováček ty 2 cm opravdu měří? Když si tohle uvědomíte, váš pohled na kreslené předměty se radikálně změní. Naučíte se přenést prostorový obraz skutečnosti na dvourozměrný papír.

Jak to ale udělat?

Malíři používají pomůcku, o které jste už možná slyšeli. Říká se tomu „koncept malířského plátna“ a znamená to, že si vyjmete část skutečnosti tím, že ji orámujete. K orámování můžete použít jakýkoli rámeček, který si vyrobíte vyřezáním z kartonu (pokročilí malíři) nebo nalepením pásky na průhlednou fólii (začátečníci). Na fólii si ještě můžete narýsovat nesmazatelnou fixou mřížku, abyste si dokázali správně rozvrhnout předměty v obrazu.

maskovací rámeček

folie s mřížkou

Mřížku si můžete položit na fotografii a nebo se skrze ni dívat na kreslené předměty. Stejnou mřížku si lehce narýsujte i na papír a pak už jen doplňujte jednotlivé kvadranty.

Na kurzech kreslení tuto mřížku používáme a setkává se s dobrými ohlasy, tak ji vyzkoušejte taky a nenechte se zmást svýma očima.

Napište mi do komentářů, jaké pomůcky k nakreslení skutečnosti používáte vy. Těším se na vaše vychytávky 🙂

 

Karin Brůžková
Mou vášní je kreslení a malování. Ukazuji lidem, že tvorba není jen o tom, jestli mají talent, ale o tom, že vědí, jak na to. Pomáhám jim překonat obavy a objevit v sobě tvůrce. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře